كله پاچه

كله پاچه

مواد لازم :

*کله پاچه پاك شده  ۱  دست
*نمک و زردچوبه و فلفل سیاه به میزان لازم
* برگ بو ۳ عدد
*دارچین ۱ قطعه
* پیاز درشت ۱ عدد
* سیر ۲ الی ۳ جبه
*زنجبیل یک قطعه
*هل۷ الی ۸ عدد
* تخم گشنیز ۱ قاشق مربا خوری
* كرفس ۲ ساقه كوچك

 

طرز تهیه :

کله پاجه از غذا های خوشمزه و اصیل ایرانی ست  . به علت داشتن چربی فراوان  در خوردن آن زیاده روی نکنید من سالی یکبار بیشتر این غذا را تهیه نمیکنم . تازه بودن کله پاچه و دقت در شستن آن از نکات بسیار مهم این غذا است .

کله پاچه را با تمام مواد بالا به غیر از نمک در قابلمه به همراه آب روی شعله گذاشته و درب ظرف را ببندید .بهتر است برای اینکه بوی غذا در خانه نپیچد در صورت امکان بیرون از آشپزخانه ( از تراس یاحیاط و یا … ) برای طبخ این غذا استفاده کنید .

قبلاْ در مورد طبخ تمامی گوشتها اشاره کرده بودم برای معطر شدن گوشت از ادویه های بالا استفاده کنید .

بعد از اینکه کله پاچه پخت به آن نمک و در صورت تمایل زعفران دم کرده بزنید و وقتی که مزه دار شد . پس از صرف آب کله پاچه ، استخوانها را جدا كنيد و مغز را خارج كنيد و لایه سفید رنگ روی زبان را جدا کنید . تمامی قسمتهای مغز و زبان و بناگوش و… قابل خوردن بوده آنها را در ظرف بكشيد و با خانواده نوش جان كنيد .

انتخاب ونحوه تمیز کردن کله پاچه

1 ـ از کله وپاچه گوسفند و تازه بودن آن مطمئن شوید ( کله بز یا میش نباشد )

2 _ تغییر رنگ و بوی نا مطبوع دال بر فاسد بودن میباشد

3 _ کله پاچه را از جای مطمئن خریداری کنید

4 _ آثار باقيمانده مو را از سطح پوست جدا كنيد

5 ـ روی زمین محکمی نایلکس پهن کرده و با گرفتن گوشها و بلند کردن کله و فرود آوردن آن از سمت بینی بر روی زمین ضرباتی محکم به کله وارد كنيد و بعد با فشار زیاد  از طريق مجراي ناي در پشت كله آب را داخل مجرای بینی بفرستید تا از تمیز شدن این قسمت كاملاًمطمئن شوید.

6 _ کله را از فاصله دو فک تا انتهای سر به دو نیم کنید

7 _ دندان ها و سطج زبان را با برس زبر تميز کنید

8 ـ كيسه مويي درزير پوست شيار بين ناخنها را خارج كنيد

9 ـ سیرابی و هزارلا و شیردان را خوب تمیز کنید

با توجه به دقتی که در انتخاب و تازه بودن كله پاچه و نحوه تمیز کردن آن هست سعی کنید این غذا را در منزل تهیه کنید تا مطمئین باشیدغذای سالمی تهیه کرده و از خوردن آن لذت ببرید .

در ضمن يكي دوساعت پياده روي بهترين روش براي كاهش ميزان جذب كلسترول ناشي از صرف كله پاچه ميباشدو ساير غذاهاي چرب و مقوي را در آن روز حذف كنيد و كله پاچه را به عنوان صبحانه يا نهار ميل كنيد

نویسنده مطلب: admin